МУЛТИМЕДИЈАЛЕН ПЕРФОРМАНС „COLOROGY“- ТЕРАПИЈА СО БОЈА

WEB Телевизија во живо

На 2 септември 2023 година, на платото пред Народниот театар- Гевгелија, како дел од Гевгелиското лето се одржа Мултимедијалниот перформанс на Петар Џон, Colorogy. Бeше тоа интерактивно и real time искуство каде гледачите со своите движења ги менуваа проекциите. Овој мултимедијален перформанс беше проследен со соодветна аудио поддршка од страна на ди-џејот Мартчин.
 
Терапијата со боја, позната и како хромотерапија, е форма на терапија која користи боја и светлина за лекување на одредени ментални и физички здравствени состојби. Оваа форма на терапија можеме да ја проследиме уште од старите Египќани. Тие користеа простории исполнети со сонце со обоени очила за терапевтски цели.
 
Иако терапијата со боја се здоби со одредена популарност со текот на годините, таа сè уште не е широко прифатена форма на терапија во западната медицина. Многу медицински експерти сметаат дека тоа е псевдонаука или шарлатанство.1
Додека психологијата на боите е студија за тоа како различните бои можат да влијаат на човечкото однесување и перцепција, терапијата со боја е различна. Се заснова на недокажаната претпоставка дека одредени бои можат да влијаат на „енергијата“ на луѓето и да влијаат на здравствените резултати.
 
Во одреден момент, сите сме ги доживеале начините на кои бојата може да влијае на нас. За некои луѓе, гледањето зеленило во природата при нивното секојдневно трчање е моментално засилување на расположението или тие веднаш се чувствуваат малку подобро облечени во омилениот жолт фустан. Практиката на терапија со бои може да се проследи до индиската ајурведска медицина, која тврди дека примената на одредени бои може да ја поправи нерамнотежата во чакрите на нашето тело.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *