ЃОКОВИЌ ГО ОСВОИ 24. ГРЕН СЛЕМ И ВЛЕЗЕ ВО ИСТОРИЈАТА

WEB Телевизија во живо

Новак Ѓоковиќ го победи Даниил Медведев со 3-0( 6-3, 7-6, 6-3) во сетови, и ја освои својата четврта титула на УС Опен и 24-та победа на Грен слем , израмнувајќи се со Маргарет Корт со најмногу Грен слем титули во историјата.
 
Со победата, 36-годишниот Ѓоковиќ стана највозрасниот кој ја освоил титулата на УС Опен и првиот човек кој освоил три грен слем титули во една сезона по четврти пат – претходно тоа го направи во 2011, 2015 година. и во 2021 година.
 
Српскиот тенисер се сети на Коби Брајант по освојувањето на титулата на УС Опен. За него тоа беше 24. Грен слем титула, а токму тоа беше бројката што во добар дел од кариерата ја носеше Коби Брајант во Лејкерси. По освојувањето на титулата, Ѓоковиќ извади дрес со тој број и порака
„Мамба, засекогаш“.
 
Имено, познато е колку Ѓоковиќ му се восхитуваше на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња. Двајцата делеа многу работи, како што е менталитетот, но и нивниот омилен фудбалски клуб – Милан.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *