ЕСЕНТА НИ ПРИСТИГНУВА УТРЕ, САБОТА,23. СЕПТЕМВРИ ВО 08:50 ЧАСОТ

WEB Телевизија во живо

Есента 2023 година пристигнува во сабота наутро, на 23 септември, во 8:50 часот по средноевропско време и ќе трае до 22 декември во 4:27 часот, кога започнува зимата.
Есента на северната хемисфера на Земјата доаѓа на 266-от ден од 2023 година во 38-та недела. Во исто време, пролетта ќе започне на јужната хемисфера на Земјата.

Есента започнува во моментот кога Сонцето, во своето привидно движење во текот на годината, го преминува небесниот екватор и се движи кон јужната небесна хемисфера. Во тој ден Сонцето изгрева точно на исток и заоѓа точно на запад; денот и ноќта се еднакви и траат по 12 часа. Тој ден се нарекува есенска рамноденица . Есента ќе трае 89 дена, 20 часа и 37 минути.
 
Инаку, за метеоролозите летото заврши на 31 август, а есента ќе трае (од 1 септември) до 30 декември 2022 година. Климатолозите тврдат дека есента не е вистинска сезона (тоа се само летото и зимата), туку е преодна сезона , како и пролетта.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *