ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА БЕЗБЕДНОСТ НА ПАЦИЕНТИТЕ, СИТЕ ПАЦИЕНТИ ДА ДОБИВААТ БЕЗБЕДНА И ПОСВЕТЕНА ГРИЖА

WEB Телевизија во живо

На 17. септември 2021 година се придружуваме на глобалната здравствена заедница во одбележувањето на Светскиот ден за безбедноста на пациентите (World patient safety day – WPSD).
Годишната кампања на СЗО (WHO) има за цел да го подобри глобалното разбирање за безбедноста на пациентите, да го зголеми јавниот ангажман во безбедноста на здравствената заштита и да ги промовира глобалните активности за зајакнување на безбедноста на пациентите за свет во кој никој не е повреден во здравството и сите пациенти добиваат безбедна и посветена грижа.
Светскиот ден за безбедност на пациентите (World Patient Safety Day) е воспоставен од Светското здравствено собрание во 2019 година преку резолуцијата WHA72.6 за „Глобални акции за безбедност на пациентите“ и се одбележува секоја година на 17. септември.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *