АНСАМБЛОТ БОЈМИЈА УЧЕСТВУВА НА ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ ВО НОВИ КАРЛОВЦИ

WEB Телевизија во живо

Три дена, на 8,9 и 10-ти септември во Нови Карловци се одржува 8. Меѓународен фолклорен фестивал за деца и изведувачи „Пеј, играј и врзи го на појасот“ во организација на КУД „Паја Зариќ“ од Нови Карловци, а под покровителство на Општина Инџија.
На фестивалот учествува и Ансамблот Бојмија, која настапува на две вечери, и го претставува богатото наследство на македонскиот фолклор.
Освен домаќините и ансамблот од Македонија, на фестивалот учествуваат и фолклорни ансамбли од Унгарија, , Бугарија и Република Српска.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *