92 ГОДИНИ ОД ПОЈАВАТА НА ПРВАТА ГРАМОФОНСКА ЛОНГ ПЛЕЈ ПЛОЧА

WEB Телевизија во живо

Компанијата ‘RCA Victor’ на денешен ден во 1931 година ја покажа на јавноста раната верзија на популарниот ЛП.
Лонг плеј плоча е израз за еден вид грамофонска плоча, односно аналоген аудио формат (носач на звук) кој се состои од (обично) винил плоча што ротира на грамофонскиот уред во ритам од 33 вртежи. во минута.

Во 1948 година, таа беше дополнително популаризирана во јавноста од американската дискографска куќа Колумбија Рекордс, и оттогаш стана стандард за дискографската индустрија ширум светот.
За разлика од претходниот стандарден формат на грамофонски плочи (78 вртежи во минута ), што дозволуваше 3-5 минути содржина на една страна, лонг плеј плочата дозволуваше да има повеќе од 20 минути музичка содржина на секоја страна од записот.
 
Ова овозможуваше да се снимаат и изведуваат дела од класична музика (симфонии, опери и сл.) на грамофонски плочи, но исто така и да се издаваат албуми на забавни и други музички жанрови на една плоча.
Популарноста на лонгплејките како главна форма на снимање и репродукција на музика не беше загрозена ниту со воведување на синглови, односно грамофонски плочи со 45 вртежи во минута. Лонг плеј плочите беа загрозени кога се појавија аудио касети во 70-тите години на минатиот век, за да започнат да ги заменуваат дигиталните ЦД-а во 1980-тите.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *