29. СЕПТЕМВРИ, СВЕТСКИ ДЕН НА СРЦЕТО

WEB Телевизија во живо

„ГРИЖЕТЕ СЕ ЗА ВАШЕТО СРЦЕ, ЗА ТОА ДА БИДЕ ЗДРАВО И ЗА ДА МОЖЕ ШТО ПОДОЛГО ДА СЕ ГРИЖИ ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ“
 
Избегнувајте ги стресните ситуации колку што можете повеќе.
 
Придвижете го срцето:
Практикувајте активен животен стил со најмалку 30 минути умерена физичка активност пет пати неделно и секој ден по еден час за деца. Вклучувањето на играње фудбал, пешачење и возење на велосипед во вашето секојдневие е вистински начин да го постигнете тоа.
 
Нахранете го срцето:
Хранете се здраво и конзумирајте овошје и зеленчук и ограничето го количеството на масти, сол, шеќер и алкохол во вашиот организам.
 
Сакајте го срцето:
Побарајте професионална помош за откажување од цигарите и придонесете за почитување на законот за непушење во затворени простории со цел да ги заштитиме другите од пасивно пушење.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *