ВО 30-ТА ГОДИНА ПРЕД НАШАТА ЕРА ПОЧИНАЛА КЛЕОПАТРА, НАСЛЕДНИЧКА НА ЕДЕН ОД ГЕНЕРАЛИТЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

WEB Телевизија во живо

Во 30 година п.н.е. починала Клеопатра, последената вледетелка на Птоломејската династија. Клеопатра VII Филопатор (69 п.н.е. – 12 август, 30 п.н.е.) — македонска кралица на Египет која владеела како фараон. Позната е како последен независен владетел на земјата бидејќи по нејзината смрт Египет станал римска провинција.
Клеопатра била припадничка на Птоломејската династија која владеела со Стариот Египет, т.е. наследничка на еден од генералите на Александар Македонски кој ја презел контролата врз Египет после неговата смрт.
Желбата за власт и моќ ја довеле до ситуација да си го одземе сопствениот живот за да не падне во рацете на непријателите.
Клеопатра е една од најпознатите жени во светската историја, прочуена по својата интелигенција и харизматичност, но и способност за владеење со тогашниот моќен Египет.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *