УСТАВЕН СУД ЌЕ РАСПРАВА ЗА БАРАЊЕТО НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЗА ЛИНЕАРНО ПОКАЧУВАЊЕ

WEB Телевизија во живо

Пензионерите не се повлекуваат од реализација на своите барања – линеарно покачување, 18 000 денари минимална пензија, а министерството за труд и социјална политика поднесе иницијатива до Уставниот суд во врска со линеарното зголемување на пензиите.
Министерката за труд и социјална политика, Тренчевска изјави дека барањето за линеарно покачување е неуставно, а одлуката датира од 1997. Посочи дека покачувањето пред три години било со одлука на Влада, повикувајќи се на третиот основ за покачување на пензиите што постоел тогаш во Законот, а во моментов такво нешто не постои.. Според министерката откако ќе се формира работната група и ќе се добијат потребните податоци ќе се согледа кој ќе биде износот на минималната пензија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *