ОМД БАРА МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ДА ГО ДЕКЛАРИРА 10-ТИ АВГУСТ КАКО ДЕН ЗА ПАМЕТЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ГЕНОЦИД

WEB Телевизија во живо

На денешен ден, пред 110 години, соседите на Македонија со помош на големите сили како што е Велика Британија (Шкотска, Англија, Велс, Северна Ирска и останатите колонии), Русија, Италија, Аустрија, Франција итн., како и отсуството на македонски претставник на таа конференција, ја поделија историската и географската Македонија меѓу себе, подложувајќи ги домородните Македонци на геноцидни, етничко чистење и систематска дискриминаторска политика која трае до денес во соседството. Стотици илјади Македонци, меѓу другите етнички групи, беа убиени во двете балкански војни 1912-1913 година.
 
Бугарија и Грција, користејќи тактика на понижување од 19тиот век, го блокира и го спречува напредокот на Македонците и на земјата, Македонија, и до денес ги негираат основните човекови права на македонските малцинства во нивните земји.
Обединетата македонска дијаспора (ОМД), водечката организација за Македонците во странство, ги повикува македонските власти да го прогласат 10 август за Ден на сеќавање на македонскиот геноцид.
 
ОМД веќе неколку години води кампања за овековечување на сеќавањата на Македонците изгубени за време на Балканските војни и светските војни. Пред 10 години, на 100-годишнината, ОМД ја организираше својата глобална конференција на ОМД „Македонија 2013: 100 години по Договорот од Букурешт“ во Скопје, Македонија.
Конференцијата се обиде да ги истражи импликациите што Балканските војни и Договорот ги имаа врз Македонците и македонскиот идентитет во контекст на домашната и регионалната политика, особено по формирањето на независна и суверена Република Македонија.
 
ОМД објави академско списание од 474 страници со 44 научни трудови од академици од 12 земји и го дистрибуираше списанието до универзитетите и библиотеките ширум светот за да го продолжи образованието за историјата и идентитетот на македонскиот народ.
Оваа година, со помош на македонските придружници на ОМД, Стојан и Душанка Трајков, од македонски на англиски јазик ја преведовме најновата книга на д-р Бранислав Светозаревиќ Покорни „Македонците, генезата на етничкото име низ милениумите“.
Книгата, која ОМД ја промовираше на својот најнов симпозиум на ОМД Македонија на 20 јули во Скопје, содржи архивски документи собрани во изминатите 1.000 години кои ја опишуваат уникатноста на македонскиот народ и неговото право на нашето вистинско име Македонија.
 
Арги Н. Белио, претседател на ОМД, изјави:
„ОМД вети дека ќе продолжи да се залага за промоција и зачувување на нашето богато македонско културно наследство, јазик и историја. Ние се бориме против пропагандата што ја водат соседите на Македонија со професионални и упорни средства секојдневно со помош на Македонците ширум светот. Тоа им го должиме на нашите предци и на нашите идни генерации Македонци. Придружете се на напорите на ОМД денес и вратете им се на вашите македонски корени“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *