НА ДЕНЕШЕН ДЕН РОДЕНИ ЕДНА ФОЛК И ЕДНА ПОП ДАМА,И ДВЕТЕ СО „ЗЛАТНИ“ ГЛАСОВИ, СУЗАНА СПАСОВСКА И ЉИЉАНА НИКОЛОВСКА

WEB Телевизија во живо

СУЗАНА СПАСОВСКА е родена во Скопје на 24 август 1964 година. Ја нарекуваат Сузе национале,Славејот македонски, Златното грло, единствената вистинска наследничка на Васка Илиева.
Уште од дете настапувала во голем број хорски ансамбли и пејачки групи. Подоцна постигнала извонредна пејачка кариера, интерпретирајќи неколку стотини народни и авторски фолк песни]
Сузана Спасовска гостувала речиси низ целиот свет: Почнувајќи од 1986 до 2019 година, таа има издадено повеќе од 15 албуми, меѓу кои и две двд изданија,
Во организација на „Роса продукција“, на 4 март 2016 година, Сузана Спасовска одржа голем јубилеен концерт по повод 30 години од нејзината музичка кариера
Не е важно колку години имаш, туку треба да си среќен. А јас сум среќна жена, вели Спасовска.
 
ЉИЉАНА НИКОЛОВСКА е хрватска пејачка со македонско потекло која се здоби со популарност настапувајќи во групата Магазин. Многумина ја паметат како најдобра пејачка и синоним за оваа група. Родена е на 24.08.1964 година во Сплит. Нејзините родители се Бора и Вера Николовски.
Таа се приклучи на групата на возраст од 19 години, а пееше воМагазин од 1983 до 1989 година. Таа секоја година снимаше по еден албум со групата, оставајќи вкупно седум, а многумина сè уште ја сметаат за најдобра пејачка во групата. Таа остави сè во 1990 година од љубов кон споменатиот Лазиќ, иако бракот не траеше долго. Тие се венчаа многу брзо, но не останаа заедно. По разводот, таа се омажи за музичарот Пит Мазиќ во 1993 година и со него има син, Тони. Тој живее со семејството во Сан Педро, Калифорнија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *