МИРЈАНА КРСТЕВА МАССЕТИ УЧЕСНИК НА 60- ТО ИЗДАНИЕ НА СТРУМИЧКАТА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА

WEB Телевизија во живо

М-р Мирјана Крстева Массети е меѓу дваесеттината уметници од Романија, Турција, Србија, Црна Гора, Бугарија и Македонија, која учествува на Меѓународната струмичка ликовна колонија која како најстара колонија во континуитет во Македонија, па и надвор од неа, оваа година го прославува своето јубилејно 60-то издание.
На оваа колонија, која во далечната 1963 година ја создале Кочо Урдин и Љупчо Апостолов, оваа година се оддржува од 5 до 15 август, учесниците ќе создаваат нови дела, со кои ќе го збогатат фондот од 2800 уметнички дела создадени од 1600 уметници во изминатите 59 години. Новите дела кои ќе бидат создадени, традиционално ќе бидат претставени на изложба на 11-ти септември, денот на ослободувањето на градот Струмица.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *