МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА МЛАДИТЕ -12 АВГУСТ

WEB Телевизија во живо

БРОЈОТ НА МЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ДРАСТИЧНО СЕ НАМАЛУВА
 
Наодите од анализата „Млади и Попис“ укажуваат дека бројот на млади, на возраст од 15 до 29 години, во државата значително се намалува.
Ако во 2002 во државата една четвртина од населението биле млади, сега тој број е паднат на 18 отсто. 
 
Ако сакаме да ги задржиме младите, да им понудиме можности, да се инвестира во политики за млади и подобрување на нивниот живот, нивното секојдневие.
Треба да искреираме политики и да ги спроведеме тие политики, да го сопреме овој процес на иселување од државата на младите луѓе, да останат тука.
 
Според истражувањата, се помалку млади се вклучени и во локалните младински совети, затоа што само шест се формирани. Според Законот за млади, 0,3 отсто од вкупниот Буџет на државата треба да се издвои за спроведување на политики за млади, како и 0,1 отсто од буџетот на секоја општина, но тоа не се случува во пракса, потенцираат истражувачите

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *