КУД „ТАНЕЦ“ ОД МИРАВЦИ ЗЕДОА УЧЕСТВО НА „РУСАЛИИ-ФОЛКЛОР“ ВО СЕКИРНИК

WEB Телевизија во живо

Во струмичко Секирник се одржаа традиционалните Русалиски средби на кои играорци го презентираат фолклорот обичаите и традицијата на Македонците бегалци од Кукушко. Станува збор за игри и ора кои ги негуваат потомци на децата од македонскиот егзодус во 1913 година. Покрај домаќините,КУД „Русалии“ – Секирник, настапија и Русалии „Пољаните“ – Петрич, КУД „Танец“ – Миравци, КУД „Јане Сандански“ – Неготино, КУД „Мегдан“ – Богданци, ФА „Копачка“ Драмче и АТМИ „Митко Алексов“ – Кочани.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *