ДАЛИ РОДИТЕЛИТЕ МОЖЕ ДА ГИ НАУЧАТ СВОИТЕ ДЕЦА ДА ГО ПОЧИТУВААТ ДИГИТАЛНОТО ПРАВИЛО 3-6-9-12 ?

WEB Телевизија во живо

– Нема употреба на компјутери и телефони до 3 – годишна возраст.
– Нема интернет до 6- годишна возраст.
– Забранети се видеоигри пред 9-годишна возраст.
– Нема социјални мрежи пред 12-годишна возраст.
Децата се сѐ повеќе зависни од интернетот, а во светот некаде почнаа да се отвораат и клиники за третман на зависност од повеќе допаѓања, следачи, внимание и слично.
Стручњаци од повеќе земји ги здружуваат силите во обид „да ги спасат“ новите генерации, но „волшебната формула“, се чини, сè уште не е откриена.
Но, правилото 3-6-9-12 можеби може да помогне, во таа смисла. Се работи за теорија на Кралскиот австралиски колеџ за педијатрија, која нуди четири совети за дигитално воспитание на децата денес.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *