АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТОР МАЈК БРАУН СО РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРОГЛАСУВАЊЕ НА СЕПТЕМВРИ 2023 КАКО МЕСЕЦ НА МАКЕДОНСКО-АМЕРИКАНСКО НАСЛЕДСТВО

WEB Телевизија во живо

Означување на септември 2023 година како „месец на македонското американско наследство“ и славење на јазикот, историјата и културата на македонските Американци и нивниот неверојатен придонес за Соединетите држави.
Г-дин Браун, на 26 јули 2023 година, поднесе во Сенатот на Соединетите држави резолуција со која се прогласува септември 2023 година како „месец на македонското американско наследство“ и славење на јазикот, историјата и културата на македонските Американци и нивниот неверојатен придонес за Соединетите држави.

Текстот на Резолуцијата во целост гласи:
 
Додека, од 1880-тите, десетици илјади Македонци емигрирале во Соединетите Држави барајќи граѓански слободи, човекови права, верска слобода, економски можности и безбедност како одговор на Илинденското востание против Отоманската империја од 1903 година, Балканските војни 1912-1913 година , Првата и Втората светска војна, Граѓанската војна во Грција од 1946–1949 година и комунистичката политика на Југославија;
 
Со оглед на тоа што овие македонски американски имигранти се населиле низ Соединетите Држави, придонесувајќи за нивните заедници на безброј начини како лојални и патриотски граѓани;
 
Со оглед на тоа што се проценува дека има околу 500.000 поединци од македонско потекло кои живеат во Соединетите Држави, со значителни заедници во државите Мичиген, Њу Џерси, Њујорк, Охајо, Индијана, Илиноис, Пенсилванија, Флорида, Тексас, Аризона и Калифорнија;
 
Со оглед на тоа што македонската американска заедница во Соединетите Држави е енергична заедница која е вградена во мозаикот на Соединетите држави, учествувајќи во сите сфери на животот, бизнисот, медицината, правото, технологијата, граѓанскиот ангажман, владата, војската, образованието, уметност, кулинарски свет, атлетика и многу повеќе;
 
Со оглед на тоа што македонските американски претприемачи покажаа издржливост, решителност и посветеност на напорна работа преку надминување на предизвиците за постигнување деловен успех и придонес кон основањето на трговија во Соединетите држави;
 
Со оглед на тоа што македонските американски спортисти постигнаа извонреден успех во различни спортски дисциплини и придонесоа за богатата спортска традиција во Соединетите Држави со освојување медали на Олимписките игри, освојување на првенства во лига и поседување спортски тимови;
 
Со оглед на тоа што македонските американски уметници покажаа исклучителна вештина во различни уметнички форми, вклучувајќи ги визуелните уметности, литературата, музиката, танцот, театарот, филмот и фотографијата, оставајќи неизбришлив белег на уметничката традиција на Соединетите Држави;
 
Со оглед на тоа што членовите на македонската американска заедница имаат голем придонес во областа на медицината, вклучително и во кардиоваскуларната и торакалната хирургија, ортопедската хирургија и спортската медицина и акушерството и гинекологијата, меѓу другото;

Со оглед на тоа што македонските Американци се избрани да служат во законодавните тела и судниците низ целата земја, соработувајќи на бескрајната работа на демократијата во Соединетите држави; и
 
Со оглед на тоа што е важно да се истакнат овие критични придонеси и културното влијание на македонските Американци во Соединетите Американски Држави: Затоа, сега:
Решено, Сенатот-
 
(1) го назначува септември 2023 година како „Месец на македонското американско наследство“ во чест на културните придонеси и достигнувања на македонските Американци;
(2) ги препознава бројните придонеси на македонските Американци во Соединетите Американски Држави во различни области, вклучувајќи уметност, наука, бизнис, политика, академици, медицина и спорт; и
(3) го поттикнува народот на Соединетите Американски Држави да го одбележат месецот на македонското американско наследство со соодветни церемонии, активности и програми кои ги почитуваат културните придонеси и достигнувања на македонските Американци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *