„РАСПЕАНИ ГЕВГЕЛИЧАНИ УЧЕСТВУВАА НА МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ “ВЕЧЕР НА ОСОГОВСКИ ПЕСНИ” ВО КРИВА ПАЛАНКА

WEB Телевизија во живо

Во кино салата при НУ Центар за култура Крива Паланка граѓаните имаа можност да ги слушнат звуците на тамбури, мандолини и староградски мелос од државата и соседството на Меѓународниот фестивал на староградска музика “Вечер на Осоговски песни 2023” кој е во организација на Национална установа Центар за култура Крива Паланка.
На фестивалот, освен „Распеани гевгеличани“ настапија и:
КУД „8 – ми Октомври“ – Крива Паланка, “Табиет”, Свети Николе, , ЖПГ “ЃУРЃА” при НУЦК “Никола Јонков Вапцаров” – Делчево,, “Распеани Паланчани”, Крива Паланка, и “Елеганс”, Ќустендил, Бугарија.
Граѓаните имаа можност да се потсетат на старата калдрма, на звуците на веселите народни пејачи под чардаците, мелосот и традицијата на градовите и староградските приказни раскажани преку песни и звуци од пејачките групи и вокални состави

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *