ПРОЕКТОТ „ЕДНАКВИ ПРАВА ЗА СИТЕ“ ЗАПОЧНУВА ДА СЕ РЕАЛИЗИРА ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Здружението на граѓани „Поддршка“ од Гевгелија започнувајќи од 1 јуни 2023 година, па до 31 мај 2024 година во Општина Гевгелија ќе го спроведе проектот насловен „Еднакви права за сите“. Бидејќи дискриминација и родово базираното насилство претставува најраспространета форма на кршење на човековите права, сметаме дека постои потреба од ваков проект за подигање на јавната свест и менување на ставовите кои ќе доведат и до промена во однесувањето.
 
Цел на проектот е подигање на јавната свест, препознавање и соодветен одговор и третман на родово базираната дискриминација како превенција од родово базирано насилство во Општина Гевгелија. Причина за имплементација на овој проект е зголемениот број на пријавени случаи на семејно насилство во институциите кои ја третираат оваа област. Родово базираното насилство во сите негови форми е секојдневие во земјава и светот. 
 
Во Северна Македонија речиси половина од жените (45%) доживеале некаква форма на насилство од интимен партнер (физичко, психичко или сексуално) додека секоја трета жена доживеала сексуално вознемирување. Повеќе истражувања и анализи во последните години покажаа дека во нашето поднебје се уште доминираат стереотипните традиционални верувања за местото и улогата на мажите и жените во домот и општеството кои претставуваат пречка за напредокот на жените во речиси сите сфери на приватниот и јавниот живот.
 
Мажите сеуште се сметаат доминантни во приватниот и јавниот живот, додека од жените се очекува да ги стават сопствените потреби и амбиции на лично и професионално поле на второ место и да се посветат пред се на домаќинството. Се уште постои значителна бројка жени (околу 37%) кои сметаат дека жената треба да му се покори на сопругот дури и ако таа не се согласува и слична бројка на жени кои сметаат дека е важно мажот да ѝ покаже на жената кој е главен. Исто така секоја трета жена се сомнева во исказите на други жени што пријавиле насилство.Податоците покажуваат дека повеќе од 80% од жртвите на семејно насилство се жени.
 
Покрај релевантните институции кои ќе бидат вклучени во проектните активности, ќе работиме и со младата популација од 15 до 18 години во општината заради препознавање и превенција на секаков вид насилство и дискриминација, како и механизми за заштита на младите во школската средина и надвор од неа. Младите се силата на заедницата, бидејќи тие ги иницираат промените и од нив зависи иднината на заедницата. Затоа е важно да бидат информирани и активно вклучени во заедницата како би можеле да развијат граѓански компетенции. Тие се во период кога ги градат своите вредности и ставови, па преку овој проект ќе придонесеме во подигање на нивната свест и надминување на штетните родови предрасуди и стереотипи. 
 
На тој начин момчињата и девојчинњата се поттикнуваат да ги изразуваат своите потреби и желби, како и нивните креативни идеи и таленти за решавање на актуелните социјални прашања како што се дискриминацијата, врсничкото насилство, насилството во интимните врски, насилството на социјалните мрежи, говорот на омраза и сл.
 
Ќе работиме исто така и со руралното население во општината, за дискриминацијата која е присутна насекаде, како и законската регулатива и институциите каде може да се пријави секаков вид насилство и дискриминација. Со еднодневни работилници ќе се обидеме претставниците на лицата со посебни потреби и граѓанските организации да ги информираме и да ги зајакнеме нивните капацитети.
 
Проектот ќе биде медиумски покриен во локалните медиуми и пошироко со намера да се актуализира оваа појава во општината и на тој начин се зајакне свеста на целокупното население. Се надеваме дека предвидените активности ќе ја постигнат нашата цел и во иднина ќе имаме намален број случаи на насилство и дискриминација.

Проектот „Еднакви права за сите“ на ЗГ Поддршка од Гевгелија се спроведува во рамки на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2 – ReLOaD2, која е финансирана од Европската унија (ЕУ), а ја имплементира Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП). Проектот „Еднакви права за сите“ е кофинансиран од Општина Гевгелија.

Здружението на граѓани „Поддршка“ од Гевгелија започнувајќи од 1 јуни 2023 година, па до 31 мај 2024 година во Општина Гевгелија ќе го спроведе проектот насловен „Еднакви права за сите“. Бидејќи дискриминација и родово базираното насилство претставува најраспространета форма на кршење на човековите права, сметаме дека постои потреба од ваков проект за подигање на јавната свест и менување на ставовите кои ќе доведат и до промена во однесувањето.
 
Цел на проектот е подигање на јавната свест, препознавање и соодветен одговор и третман на родово базираната дискриминација како превенција од родово базирано насилство во Општина Гевгелија. Причина за имплементација на овој проект е зголемениот број на пријавени случаи на семејно насилство во институциите кои ја третираат оваа област. Родово базираното насилство во сите негови форми е секојдневие во земјава и светот. Во Северна Македонија речиси половина од жените (45%) доживеале некаква форма на насилство од интимен партнер (физичко, психичко или сексуално) додека секоја трета жена доживеала сексуално вознемирување. 
 
Повеќе истражувања и анализи во последните години покажаа дека во нашето поднебје се уште доминираат стереотипните традиционални верувања за местото и улогата на мажите и жените во домот и општеството кои претставуваат пречка за напредокот на жените во речиси сите сфери на приватниот и јавниот живот. Мажите сеуште се сметаат доминантни во приватниот и јавниот живот, додека од жените се очекува да ги стават сопствените потреби и амбиции на лично и професионално поле на второ место и да се посветат пред се на домаќинството. Се уште постои значителна бројка жени (околу 37%) кои сметаат дека жената треба да му се покори на сопругот дури и ако таа не се согласува и слична бројка на жени кои сметаат дека е важно мажот да ѝ покаже на жената кој е главен. Исто така секоја трета жена се сомнева во исказите на други жени што пријавиле насилство.
 
Податоците покажуваат дека повеќе од 80% од жртвите на семејно насилство се жени.
Покрај релевантните институции кои ќе бидат вклучени во проектните активности, ќе работиме и со младата популација од 15 до 18 години во општината заради препознавање и превенција на секаков вид насилство и дискриминација, како и механизми за заштита на младите во школската средина и надвор од неа. Младите се силата на заедницата, бидејќи тие ги иницираат промените и од нив зависи иднината на заедницата.
 
 Затоа е важно да бидат информирани и активно вклучени во заедницата како би можеле да развијат граѓански компетенции. Тие се во период кога ги градат своите вредности и ставови, па преку овој проект ќе придонесеме во подигање на нивната свест и надминување на штетните родови предрасуди и стереотипи. На тој начин момчињата и девојчинњата се поттикнуваат да ги изразуваат своите потреби и желби, како и нивните креативни идеи и таленти за решавање на актуелните социјални прашања како што се дискриминацијата, врсничкото насилство, насилството во интимните врски, насилството на социјалните мрежи, говорот на омраза и сл.
 
Ќе работиме исто така и со руралното население во општината, за дискриминацијата која е присутна насекаде, како и законската регулатива и институциите каде може да се пријави секаков вид насилство и дискриминација. Со еднодневни работилници ќе се обидеме претставниците на лицата со посебни потреби и граѓанските организации да ги информираме и да ги зајакнеме нивните капацитети.
 
Проектот ќе биде медиумски покриен во локалните медиуми и пошироко со намера да се актуализира оваа појава во општината и на тој начин се зајакне свеста на целокупното население. Се надеваме дека предвидените активности ќе ја постигнат нашата цел и во иднина ќе имаме намален број случаи на насилство и дискриминација.
 
Проектот „Еднакви права за сите“ на ЗГ Поддршка од Гевгелија се спроведува во рамки на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2 – ReLOaD2, која е финансирана од Европската унија (ЕУ), а ја имплементира Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП). Проектот „Еднакви права за сите“ е кофинансиран од Општина Гевгелија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *