НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1946 ГОДИНА РОДЕН Е ИВАН БЕЌАРЕВ, СРПСКИ АКТЕР СО ГЕВГЕЛИСКО ПОТЕКЛО

WEB Телевизија во живо

Иван Беќарев (Белград, 6 јули 1946 година) е српски актер со гевгелиско потекло.
Родителите на Беќарев доаѓаат од Македонија. Татко му Георги дошол во Белград пред Втората светска војна, а мајката Радмила (по потекло од Гевгелија) дошла во Белград во 1945 година. 

Таткото на Иван го сменил презимето во Беќаревиќ пред војната, но по раѓањето на Иван повторно го сменил во Беќарев, за да се избегнат непријатностите, бидејќи тоа беше презимето на началникот на белградската Специјална полиција, кој соработуваше со Германците за време на војната.

Таткото на Иван бил официјално префрлен во Краљево во 1952 година. По завршувањето на основното училиште се запишал во Шестиот белградски гимназија, а потоа и на Факултетот за драмски уметности. Јосиф Татиќ и Милан Гутовиќ учеа заедно со него.

Првата улога ја играше во филмот во 1967 година, во филмот „Боксери одат во рајот“, каде главната улога ја имаше Мија Алексиќ. Големата актерска популарност ја стекнал со телевизиската серија „Бањица“ во 1984 година и преку ликот на Стевица Курчубиќ од телевизиската серија „Подобар живот“ (1987-1990). 

Остварил и низа театарски улоги во драмски дела од најпознати светски автори.
За жал Беќарев почина пред 3 години на 74 годишна возраст како последица од ковид-19. Тој глумеше во филмот на Јордан Дуков „Професорот“ посветен на неговиот роднина Илија Џаџев.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *