НА 23 ЈУЛИ 1875 ГОДИНА УМРЕЛ ПРОНАОЃАЧОТ АЈЗАК СИНГЕР КОЈ ПРВ ЈА ПАТЕНТИРАЛ МАШИНАТА ЗА ШИЕЊЕ

WEB Телевизија во живо

„Сингерица“, единствено нешто по што ја помнам мојата стрина, која, додека шиеше, го потпевнуваше оној познат рефрен, „Седела сам крај машине, шила сам“
 
Првата рачна машина за шиење ја измисли Томас Сент во 1790 година во Лондон. Се користела за шиење кожа. Во 1830 година, Волтер Хант од Њујорк ја направил првата машина со педал и својот патент го продал за малку пари, неговиот изум на машинско шиење беше првиот што не имитира рачно шиење, отворајќи го патот за нови идеи во таа насока.
 
Во 1845 година, американскиот механичар Елиас Хауе од Масачусетс усоврши машина со педал и рамна игла, која се движеше нагоре и надолу, но неговиот изум, патентиран во 1846 година , не успеа да го комерцијализира. Наместо тоа, врз основа на неговиот изум и непочитување на авторските права, Исак Сингер го регистрираше својот патент во 1851 година во Њујорк и започна со производство на првите машини Сингер за општа употреба. 
 
По подолготрајно судење во 1854 година, Врховниот суд на САД донесе пресуда дека патентот на машината за шиење му припаѓа на Елиас, кој подоцна обвини за лиценца за неговиот изум.
 
Покрај тоа, благодарение на патентот, Сингер ја основа компанијата, која за помалку од две години стана најголем производител и дистрибутер на машини за шиење во цела Северна Америка. 
 
Во 1889 година, истата компанија ја произведува првата електрична машина за шиење, а две години подоцна првата електрична машина за домаќинство.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *