МОН ГО ОБЈАВИ КОНКУРСОТ ЗА ПРИЕМ НА СТУДЕНТИ ВО СТУДЕНТСКИТЕ ДОМОВИ

WEB Телевизија во живо

Министерството за образование и наука го објави Конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови во Македонија за студиската 2023/2024 година.
Во сите студентски домови во земјава има 4.480 слободни легла, од кои најмногу се во студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје (1.176).
 
Студентите што се пријавуваат на конкурсот треба да пополнат електронска пријава и да ја прикачат соодветната документација на интернет-порталот e-uslugi.mon.gov.mk. Студентите може да конкурираат за прием само за еден студентски дом. 
 
Рокот за пријавување на студентите од II година и повисоките години почнува од 17.7.2023 година и трае до 31.7.2023 година. Рокот за пријавување на студентите од I година почнува од 1.9.2023 година и трае до 11.9.2023 година. 
 
Доколку по објавување на конечните списоци со примени студенти по домови останат непополнети сместувачките капацитети во одреден дом, пријавување ќе продолжи до нивно пополнување, но најдоцна до 30.11.2023 година.
 
Целиот конкурс, како и листата со потребни документи, можете да ги видите и преземете на https://mon.gov.mk/content/?id=6237

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *