МЛАДАТА ЛАНА ТРАЈКОВА ГО ОСВОИ ВИСОКОТО 4 МЕСТО НА ДРЖАВНОТО ШАХОВСКО ПРВЕНСТВО ЗА СЛЕПИ И СЛАБОВИДНИ ЛИЦА

WEB Телевизија во живо

Лана Трајкова, член на Спортскиот клуб ,,Аурора” од Гевгелија, од 17-ти до 20 – ти јули учествуваше на Државно првенство во шах за слепи и слабовидни лица во хотел Галеб Струга. Во конкуренција на 14 екипи од Македонија, Лана најнапред се пласираше во полуфиналето во женска категорија каде се пласираше во најдобрите 6 шахистки. Потоа, таа настапи и во финалето, каде го освои одличното 4 место. Лана Трајкова беше прогласена и за најдобра шахистка до 18 години во женска категорија, што ќе претставува голем стимул за нејзината натамошна кариера.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *