МЕТОДИЈА ИЧЕВ ОД ЗПСК „КОЖУФ“ ГИ ОСВОИ ВРВОВИТЕ GROSSGLOCKNER И ТРИГЛАВ

WEB Телевизија во живо

Осумчлена екипа на ПСК „Стратус“ од Скопје, во која се наоѓаше и Методија Ичев, атлетичар и планинар на ЗПСК „Кожуф“, во рамки на експедицијата наречена „Алпи“, ги освои во три дена врвовите Grossglockner, највисокиот врв во Австрија, висок 3798 метри и Триглав, највисокиот врв во Словенија, висок 2864 метри.
Предводени од водичите Дејан Тодевски и Никола Илиевски, следени од одлични временски услови, експедицијаta успеа да ги искачи овие два врвови кои бараат специфична подготовка за алпинистичко искачување.
Методија Ичев, по враќањето ни изјави дека ова е дел од неговиот активен одмор после сезоната на Планинските трки.
Инаку, ПСК „Стратус“ е ов клуб на македонското спортско небо.
место за сите спортски ентузијасти, вљубеници во природата, планината и височината, дружбата и забавата, како и за рекреација и тренинг.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *