ХОРОТ „ГОРТИНИЈА“НАСТАПУВА НА МЕЃУНАРОДНИОТ ХОРСКИ НАТПРЕВАР ВО АВСТРИЈА – ПРАЗНИК ЗА УШИ И ОЧИ

WEB Телевизија во живо

Како што веќе објавивме, Градскиот мешан хор „Гортинија“ од Гевгелија учествува на 57-от Меѓународен хорски натпревар 2023 година, кој од 6 до 9 јули, се одржува во замокот Порсија во градот Спитал ан дер Драу, во Корушка, Австрија. Вчера беше натпреварот во категоријата Б, хорска изведба на народна песна, додека денеска е натпреварот во категоријата А, хорски дела, класични и модерни.
Контактиравме со дел од гевгелиските хористи, и сите тие се воодушевени од пречекот на домаќините, од огромната почит која ја има публиката кон музиката, а за сите нас, велат тие, ова е едно прекрасно искуство и вистински празник на хорската музика.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *