ДАЛИ ВЛАДАТА НА САД ПРИКРИВА ПОСТОЕЊЕ НА ВОНЗЕМСКИ ЖИВОТ

WEB Телевизија во живо

Соединетите Американски Држави прикриваат долгогодишна програма која менува инженери кои работат на неидентификувани летечки објекти, сведочеше во средата пред Конгресот поранешен разузнавач на воздухопловните сили. Пентагон ги негираше неговите тврдења.
Многу очекуваното сведочење на пензионираниот мајор Дејвид Груш пред поткомитетот за надзор на Претставничкиот дом беше најновиот упад на Конгресот во светот на UAPs – или „неидентификувани воздушни феномени“, што е официјален термин што владата на САД го користи наместо НЛО. Додека проучувањето на мистериозни авиони или предмети често предизвикува разговори за вонземјани и „мали зелени човечиња“, демократите и републиканците во последниве години се залагаат за повеќе истражувања како прашање на националната безбедност поради загриженоста дека забелешките од пилотите може да бидат поврзани со противниците на САД. 
 
Груш рече дека во 2019 година од шефот на владината работна група за UAP побарал да ги идентификува сите високо класифицирани програми кои се однесуваат на мисијата на работната група. Во тоа време, Груш бил детално информиран до Националната канцеларија за извидување, агенцијата која управува со американските шпионски сателити.
„Во текот на моите службени должности бев информиран за повеќедецениската програма за пронаоѓање на UAP несреќи и инженерство до која ми беше забранет пристапот“, рече тој.
На прашањето дали американската влада има информации за вонземски живот, Груш рече дека САД веројатно биле свесни за „нечовечка“ активност уште од 1930-тите.
 
Пентагон ги негираше тврдењата на Груш за прикривање. Во изјавата, портпаролката на Министерството за одбрана Сју Гоф рече дека иследниците не откриле „никакви поверливи информации за да ги потврдат тврдењата дека какви било програми во врска со поседување или инженерство на вонземски материјали постоеле во минатото или постојат во моментов“. Изјавата не се однесува на НЛО за кои не постои сомневање дека се вонземски објекти.
Груш вели дека станал владин свиркач по неговото откритие и дека се соочил со одмазда затоа што се огласил. Тој одби да биде поконкретен за одмаздничките тактики, повикувајќи се на тековната истрага.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *