ЧЛЕНОВИТЕ НА ХОРОТ „ГОРТИНИЈА“ СЕ ВЕЌЕ ВО АВСТРИЈА И СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА НАСТАП НА СВЕТСКИОТ ХОРСКИ НАТПРЕВАР

WEB Телевизија во живо

Хорот ,,Гортинија” пристигнаа во Шпитал ан дер Драу, центарот на светската хорска уметност деновиве. Во подножјето на австриските Алпи, градот восхитува со спојот на традиционалното и современото, а пречекот од домаќините е повеќе од срдечен. Во моментов Хорот се подготвува за отварањето на најстариот европски хорски фестивал, заедно со хоровите од Австрија, Калифорнија (УСА), Канарските Острови (Шпанија), Словенија, Тајланд и Швајцарија, со кои заедно ќе ја испејат композицијата ,,Зумерланг”. Самото учество на овој фестивал претставува огромно достигнување за сите учесници.
 
Како што е познато, Градскиот мешан хор „Гортинија“ од Гевгелија ќе земе учество на 57-от Меѓународен хорски натпревар 2023 година, кој од 6 до 9 јули, ќе се одржи во замокот Порсија во градот Спитал ан дер Драу, во Корушка, Австрија, На натпреварот, ќе настапат 10 хорови од 10 земји, и тоа, Индонезија, Канарски острови, Македонија, Полска, Швајцарија, Словенија, Тајланд, Украина, САД и Австрија.
Хорскиот натпревар ќе се одржи во две категории: Категорија А – уметничка песна (современа хорска литература) (со наградата Гинтер Митерграднегер) и Категорија Б – народна песна

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *