ВЕЧЕРВА ЗАПОЧНА „КАЛИНКА 2023“ А ГЕВГЕЛИЈА ВИКЕНДОВ ЌЕ БИДЕ ПРЕСТОЛНИНА НА ДЕЦАТА, МУЗИКАТА И ИГРАТА

WEB Телевизија во живо

Според една легенда кога се отвора калинката, од неа излегуваат стотина деца. Вечерва се отвори 21-та по ред „Калинка 2023“, и на сцената на Народниот театар излегоа стотина деца да пеат и играат за другарството, пријателството, детските игри, детските соништа, остварените и неостварените желби, за љубовта…
Вечерва, петок, на 2 и во сабота на 3 јуни се гала-вечерите, додека во недела, на 4 јуни е Финалната вечер. Таа вечер постхумно е посветена на Ѓорѓи Цуклевски, еден од создателите на фестивалот, кој до одржувањето на јубилејната 20. „Калинка“ беше уметнички директор.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *