УЧЕНИЦИТЕ УГОСТИТЕЛИ ОД СОУ „ЈОСИФ ЈОСИФОВСКИ“ СО 10 МЕДАЛИ НА ГАСТРО НАТПРЕВАР ВО СТРУМИЦА

WEB Телевизија во живо

Пред Дом на АРМ во Струмица беше одржан првиот гастрономски натпревар за средношколци и студенти „TASTY – Струмица 2023“.
Натпреварот го организираа ресторантот „Летница“ во соработка со Општина Струмица, угостителско туристичката струка на СОУ „Димитар Влахов“ Струмица и невладината организација КВО ВАДИС АД АСТРА.
 
На овој натпревар учениците од угостителско-туристичката струка (готвачи и хотелско-туристички техничари) под водство на менторите Марина Калкова, Ана Камчева и Антонио Какров, освоија 4 златни медали, 3 сребрени медали и 3 бронзени медали.
 
„Нашата цел е да ги мотивираме младите генерации на готвачи кои се определиле во оваа област и да придонесеме кон развојот на туризмот и угостителството не само во општина Струмица. туку и во останатите општини каде има училишта со вакви струки, изјавија организаторите

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *