ТППЕ ГЕВГЕЛИЈА СО АПЕЛ ДО ГРАЃАНИТЕ ЗА ЗАШТИТА ОД ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ НА ПОЖАРИ

WEB Телевизија во живо

Заради претстојната летна сезона и поголемата можност за настанување пожари, ТППЕ- Гевгелија и Општина Гевгелија апелираат до граѓаните на општините Гевгелија. Богданци и Дојран за преземање мерки за претпазливост. Се предупредуваат патниците кои патуваат со автомобилски или железнички превоз да не фрлаат догорчиња или неизгаснати цигари преку прозорците за да не се предизвикаат пожари долж патните комуникации. Да не се фрлаат стаклени шишиња и друга стаклена амбалажа и отпад. Да се избегнува неправилно складирање на запаливи течности, гасови и цврсти запаливи материи. 

Лицата кои во периодот на зголемени надворешни температури мораат да спроведуваат работни активности во пошумени или други локации и да не ги палат стрништата за да не дојде до опожарување на околината, а останатите да се воздржат од какво било палење оган на отворено. Сопствениците на напуштетните приватни парцели редовно да ја искосат сувата вегетација, а сопствениците на викендици, штали и други видови објекти да ги зголемат мерките на претпазливост. Се замолуваат граѓаните доколку забележат одредени сомнителни места на кои е присутен оган или дим, веднаш да ги известат надлежните служби во најблиските институции и установи или да се јават на телефонскиот број 193, 112 и на 034/211-881.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *