НИВОТО НА ВОДАТА НА ВАРДАР КАЈ ГЕВГЕЛИЈА И ДЕМИР КАПИЈА ЗГОЛЕМЕНО ЗА 30 САНТИМЕТРИ.

WEB Телевизија во живо

Регионалниот ЦУК Струмица известува за состојбата со р. Вардар од Демир Капија до Гевгелија.
Последното мерење на нивото, вчера во 18.30 ч. на р. Вардар кај Демир Капија е 260 см, што е за околу 30 см зголемено од утринското мерење во 07.00 часот.
Засега нема опасност од излевање. За да дојде до излевање во долниот дел од течението, од с.Удово – с.Марвинци и Гевгелија, нивото треба да се зголеми на 350 см.
Состојбата редовно ќе се следи и се известува.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *