НА ДЕНЕШЕН ДЕН ОБЈАВЕНА Е МРАЧНАТА „1984“ НА ЏОРЏ ОРВЕЛ

WEB Телевизија во живо

“ЛУЃЕТО ЌЕ ВЕРУВААТ ВО ОНА ШТО МЕДИУМИТЕ ЌЕ ИМ ГО КАЖАТ“
 
“Целата пропаганда е лага дури и кога ја кажува вистината.”
Романот за дистописката иднина на Џорџ Орвел, 1984 година, е објавен на 8 јуни 1949 година. Главниот „јунак“ на романот, познат како „Голем брат“, станува универзален симбол за наметлива влада и угнетувачка бирократија.
Романот „1984“ се вбројува меѓу највлијателните книги на дваесеттиот век и претставува ретко дело чие значење добива се поголема моќ денес, кога неговото предвидување почнува да се остварува.
 
Објавен во 1949 година, најпознатиот роман на политичкиот сатиричар Џорџ Орвел ни ја открива кошмарната визија за еден тоталитарен, бирократски свет и за обидот на еден обичен човек да ја зачува својата индивидуалност. Мајсторството на „1984“ лежи во авторовото претскажување на модерниот живот – сеприсутноста на телевизијата, искривоколчувањето на јазикот – и неговата способност да создаде толку сеопфатна верзија на пеколот.
 
Култниот роман и 74 години по објавувањето останува задолжително четиво и се уште важи за една од најзастрашувачките книги што некогаш биле напишани.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *