НА 22 ЈУНИ 1913 ГОДИНА ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ ИЗЛЕЗЕ ПРВИОТ БРОЈ НА „МАКЕДОНСКИ ГЛАС“ НА ДИМИТРИЈА ЧУПОВСКИ

WEB Телевизија во живо

Во Санкт Петербург, на денешен ден, 1913 година излезе првиот број на списанието „Македонски голос“ („Македонски глас“), орган на приврзаниците на независна Македонија. Списанието излегуваше на руски јазик. Само песната „Крали Марко“ во бр. 9/1914 година е на македонски јазик, мијачки дијалект. Издавач на списанието беше Димитрија Чуповски. Списанието престана да излегува на 3 декември 1914 година, заклучно со бројот единаесет.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *