КАНДИДАТИ ЗА ЧЛЕНОВИ НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ СЕ КЕТИ ПЕТКОВА, АДВОКАТ ОД ГЕВГЕЛИЈА, СВЕТЛАНА ЖУПАНОСКА, ОСНОВЕН ГРАЃАНСКИ СУД-СКОПЈЕ И МИТКО МИТРЕВСКИ, ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

WEB Телевизија во живо

Во Собранието започна седницата на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, која на дневен ред го има утврдувањето на предлози за избор на членови на Советот на јавните обвинители.

Кандидати за членови на Советот на јавните обвинители, покрај Жупаноска, се и Кети Петкова, адвокат од Гевгелија, која претходно работела во Специјалното јавно обвинителство, како и Митко Митревски, генерален секретар на Јавното обвинителство. 

Од тројцата пријавени кандидати, членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата треба да изберат двајца за пополнување на испразнетите места во Советот, заради пензионирање на двајца негови членови.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *