ЧУДО ВО КОЛУМБИЈА-4 ДЕЦА ПРОНАЈДЕНИ ЖИВИ ПОСЛЕ 40 ДЕНА ПОМИНАТИ ВО ЏУНГЛА

WEB Телевизија во живо

Четири деца кои исчезнаа пред 40 дена откако преживеаја мала авионска несреќа во прашумите на Амазон беа пронајдени живи во петокот, објавија колумбиските власти, завршувајќи ја интензивната потрага што ја презеде владата.
Децата биле сами кога трагачите ги откриле и сега добиваат медицинска помош, им рече на новинарите претседателот на Колумбија Густаво Петро по враќањето во Богота од Куба.
Претседателот рече дека младите се „пример за преживување“ и предвиде дека нивната сага „ќе остане запишана во историјата“.
 
Несреќата се случила во раните утрински часови на 1 мај, кога едномоторниот пропелер „Цесна“ со шест патници и пилот исчезнал од радарот, по што голема потрага по преживеани. Две недели по несреќата, на 16 мај, тимот за пребарување го пронашол авионот во густа прашума и ги извлекол телата на тројцата возрасни во авионот, но малите деца никаде ги немало.
 
Чувствувајќи дека тие би можеле да се живи, војската на Колумбија го засилила ловот на децата а 150 војници со кучиња беа упатени во областа за да ја следат групата од четири браќа и сестри, на возраст од 13, 9, 4 и 11 месеци.
Групата од четири деца патувала со својата мајка од амазонското село Арарачура до Сан Хозе дел Гуавијаре, мал град на работ на амазонската прашума. Тие седеле во задниот дел од авионот и затоа ја преживеале несреќата.
 
Децата прво ги нашло едно од кучињата спасувачи кои војниците ги однеле во џунглата. Официјалните лица не кажаа колку децата биле оддалечени од местото на несреќата кога биле пронајдени. Но, тимовите пребаруваа во радиус од 4,5 километри од местото каде што малиот авион паднал во шумското дно.
 
Како што напредувала потрагата, војниците откриле мали индиции во џунглата што ги натерало да веруваат дека децата се уште живеат, вклучително и отпечатоци од стапала, шише за бебиња, пелени и парчиња овошје „Џунглата ги спаси“, изјави претседателот Петро. „Тие се деца на џунглата, а сега се и деца на Колумбија“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *