101 ГОДИНА ОД РАЃАЊЕТО НА АЛЕКСАНДАР САРИЕВСКИ, ГЛАСОТ ОД ГАЛИЧНИК КОЈ СЕ СЛУШАШЕ НИЗ СВЕТОТ

WEB Телевизија во живо

На 20 јуни 1922 година во селото Галичник е роден Александар Сариевски, македонски пејач на народна музика и композитор на новосоздадени фолклорни песни.
 
Средно образование завршил во Скопје, кога и започнал да свири хармоника. Во 1946 година во Македонското радио ја снимил првата песната „А бре невесто око калешо“, а бил и еден од основачите на македонскиот ансамбл „Танец“.
Сариевски се покажал и како успешен композитор, а и текстописец на познатата песна „Зајди, зајди јасно сонце“.
Најмногу ќе остане запаметен по интерпретацијата „Зајди, зајди јасно сонце“ (автор), „Учи ме мајко, карај ме“, „Јовано, Јованке“, „Море сокол пие“, „Дејгиди луди млади години“, „Абер дојде Донке“, „Зајко кукурајко“, „Кандиал Ајрудин паша“, „Оган го гори Брезово“ и многу други.
 
Во своите песни, тој ги опеал родниот Галичник, невозвратената љубов, печалбарството, а познат е и по многуте хумористични песни. Неговиот музички опус претставува дел од македонското културно богатство. Сариевски, како еден од основачите на „Танец“, со кого патувал насекаде низ светот, го пронесувал гласот за Македонија и го ширел оригиналниот македонски народен мелос.
Сариевски починал на 19 декември 2002 година во Скопје.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *