ЗA МНОГУ ГОДИНИ ПРАЗНИКОТ СВЕТИ АТАНАСИЈ ЛЕТЕН

WEB Телевизија во живо

Покрај зимскиот празник на св. Атанасиј (Танасовден – зимен) нашиот народ празнува уште еден празник посветен на овој светец. Стефан Тановиќ вели дека во Гевгелиско св. Танас го празнувале и мажите и жените. Особено го празнувале орачите за од град.
На денешен ден се празнува преносот на неговите мошти и чудата произлезени од нив. Атанасиј Велики бил голем борец за вистинското православие.
Денес именден празнуваат Атанас, Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте…
Во Македонија свети Атанасиј има силен култ. Нему му се посветени многу цркви.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *