ВО ДВОБРОЈОТ НА РЕВИЈАТА „СТОЖЕР“ ОБЈАВЕНА ПРВА ЗАЕДНИЧКА СТАТИЈА НА СТЕФАН МАРКОВСКИ И I.T. СОФТВЕРОТ „CHATGPT“

WEB Телевизија во живо

Од печат излезе новиот двоброј на Ревијата за литература, култура и уметност „Стожер“ во издание на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ).
Во изданието е вклучена статијата „ChatGPT: Софтверите за ‘пишување’, (ко)авторството и иднината на литературата“, прва статија објавена во ревијата каде како коавтор на современиот македонски писател Стефан Марковски се јавува вештачкоинтелигентниот софтвер ChatGPT, текст кој го опсервира потенцијалот на генеративната вештачка интелигенција во корелација со границите и предизвиците на концептите за авторството и автентичноста.
 
Двобројот е второ/трето издание на ревијата за 2023 година, со статии од книжевно-уметничкото творештво на македонските литерати, потоа осврти, преводи, согледби, хроника и кратки вести од Македонија и од светот, а истиот е отворен со краткото обраќање насловено „За писателките во македонскиот книжевен канон“ од Славчо Ковилоски, главен и одговорен уредник.
 
Вклучени се и прилози кои се осврнуваат на добитниците на годишните награди на ДПМ: наградата за најдобра прозна книга на годината „Стале Попов“ – Венко Андоновски („Папокот на светлината“), наградата за најдобра поетска книга на годината „Ацо Шопов“ – Зоран Пејковски („Убавите жени“), наградата за најдобра книга со критики или есеи на годината „Димитар Митрев“ – Соња Стојменска Елзесер („Книжевен бинокулар“) и наградата за најдобра книга за деца и млади „Ванчо Николески“ – Ели Маказлиева („Чудесен дар во годишен календар“).
 
Во изданието се вклучени и обраќањата на Христо Петрески, претседател на ДПМ, по повод 13 февруари – Денот на основањето на Друштвото, и на Кристина Николовска, претседателка на Собранието на ДПМ, по повод Светскиот ден на поезијата.
Застапени се и статии од: Гордана Михаилова Бошнакоска, Александра Јуруковска, Лилјана Пандева, Гоце Ристовски, Марија Ралповска, Габриела Стојаноска-Станоеска, Владо Јаневски и други, како и интервју со универзитетскиот професор, естетичар и поет Иван Џепароски околу централните естетички категории на возвишеното и убавото во книжевноста и уметноста, филозофијата на секојдневниот живот, духовноста, постхуманизмот и други теми.
 
Ревијата „Стожер“ излегува најмалку четирипати годишно во печатен и дигитален облик, а сите заинтересирани можат да ја читаат бесплатно на веб-сајтот на Друштвото на писателите на Македонија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *