СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ПО ПОВОД МАНАСТИРСКАТА СЛАВА СПАСОВДЕН

WEB Телевизија во живо

Денес, во црквата Вознесение Христово-Свети Спас, се служеше света архиерејска литургија по повод Вознесението на Господ Исус Христос-Спасовден, инаку заштитникот на градот Гевгелија, на која чиноначалствуваше неговото Високо преосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение соМитрополит Кумановско-Осоговски,господин Григориј и епископ Стобиски, господин Јаков..
На литургијата присуствуваше и градоначалникот на Општина Гевгелија, Андон Сарамандо.
Господин Агатангел, како нему, така и на сите гевгеличани им го честита Спасовден, заштитникот на градот и им посака здравје, бериќет и мудрост во овие тешки времиња да ја зачуваат македонската држава, македонската црква, македонскиот јазик и идентитет за идните генерации.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *