СО ГОЛЕМА ДУХОВНА РАДОСТ СВЕШТЕНСТВОТО И ГРАЃАНИТЕ НА ГЕВГЕЛИЈА ГИ ПРОСЛАВИЈА СВЕТИТЕ БРАЌА КИРИЛ И МЕТОДИЈ, МАКЕДОНСКИТЕ И СЕСЛОВЕНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ

WEB Телевизија во живо

О, колку сме ви благодарни,
за се’ што сторивте за нас !
Во мракот вие бевте светлост.
За секој Словен бевте спас.
 
Свети угодници Божји, Кириле и Методије,
сочувајте ја нашата Македонска Православна Црква, којашто Вие ја изградивте врз камен – темелникот, Христос !
Да биде непоместлива и да се растурат брановите на секое маловерие !
 
Да го молиме Господ, Мајката Божја и
свети Кирил и Методиј да ни даруваат
мир, здравје и спасение на родот наш Македонски
 
Во 11 часот, по завршувањето на златоустовата литургија, торжествена празнична Литија, со иконата на Мајката Божја-Цвет кој не венее- тргнa од Црквата , поминa низ Градското шеталиште и покрај Собранието на Општина Гевгелија.
 
Во дворот на Црквата потоа настапија Хорот „Митрополит Козма Пречистански“ од Кичево, по што следуваа настапите на ансамблите „Бојмија“ и „Македонија“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *