НА 16 МАЈ 1975 ГОДИНА ЈУНКО ТАБЕИ СТАНА ПРВАТА ЖЕНА КОЈА СЕ ИСКАЧИ НА МОНТ ЕВЕРЕСТ!

WEB Телевизија во живо

Јапонската планинарка Jунко Табеи стана призната и позната планинарка во нејзината земја во раните 1970-ти. Пред тоа, многу нејзини колеги одбија да се искачуваат со неа, а некои дури тврдеа дека таа само се искачува за да си најде сопруг. Таа докажа колку грешат во неколку наврати, особено во 1975 година.

По долг тренинг, таа тргнала на експедиција во искачување на највисокиот светски планински врв. Додека кампувале на 6.300 метри, била затрупани од лавина. Табеи била во несвест шест минути додека нејзиниот шерпас не ја ископал. Дванаесет дена подоцна, таа застанала на врвот на светот.
 
17 години подоцна, Табеи стана првата жена што се искачила на највисоките врвови на сите седум континенти. Почина во 2016 година на 78-годишна возраст.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *