9-ТИ МАЈ – ДЕН НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ

WEB Телевизија во живо

ЗА ТАА ПОБЕДА ГЕВГЕЛИСКИОТ КРАЈ ДАДЕ 115 ЖРТВИ
 
Иако Гевгелија е ослободена на 7 ноември 1944 година, а некои градови и порано, сепак фашизмот во Европа и во светот не беше поразен се до 9 мај 1945. Затоа, светот денеска го одбележува Денот на победата над фашизмот. На тој ден, со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, официјално беше ставен крај на Втората светска војна која однесе повеќе од 50 милиони животи.
 
Од над 50-те милиони жртви, 20 милиони беа од тогашниот Советски сојуз, а повеќе од 30 милиони беа цивили. Во нацистичките логори беа убиени околу 12,5 милиони луѓе, од нив шест милиони Евреи. Материјалната штета од Втората светска војна само во Европа беше проценета на околу 260 милијарди американски долари.
 
Македонија за време на Втората светска војна беше на страната на антифашистичката коалиција. Во борбите против фашистичките окупатори, според проценките на историчарите, во Македонија загинале 33.000 луѓе, вклучучувајќи ги и преку 7.000 македонски Евреи, кои беа депортирани во концентрацискиот логор Треблинка.
 
Гевгелиско даде вкупно 74 паднати борци и жртви на фашистичкиот терор. Кога на оваа бројка ќе се додадат 19 борци комунисти, 6 војници, што загинале во составот на бившата војска Југословенска, 9 жртви на фашистичкиот ртерор и 7 депортирани и убиени Евреи, вкупната бројка изнесува 115 лица загинати од Гевгелиско.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *