ВЕЛИК ПЕТОК: ДЕН НА ХРИСТОВИТЕ СТРАДАНИЈА. ТОЈ СЕ ПРИНЕСЕ СЕБЕСИ КАКО ЖРТВА, ОД ЉУБОВ КОН СИТЕ НАС

WEB Телевизија во живо

Верниците и црквата денес го одбележуваат Велики петок, денот кога, по верувањата е распнат Исус Христос. Велики петок се смета за најтежниот ден во христијанството.
Велики петок е христијански празник на кој се одбележува страдањето на Исус Христос, неговото распнување на чесниот крст и неговата смрт за спасување на светот.
Денес се пости строго, не се пее, не се весели, а до Велигден, денот кога Исус воскреснува, не ѕвонат камбаните во црквите, бидејќи тие симболизираат радост.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *