СВЕЧЕНО ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА „ПРВИТЕ КРАЛЕВИ НА ЕВРОПА“ ВО ЧИКАГО МЕЃУ КОИ СЕ И АРТЕФАКТИТЕ НА ПРИНЦЕЗАТА ОД ЛОКАЛИТЕТОТ „МИЛЦИ“

WEB Телевизија во живо

Националниот координатор, археологот Гоце Наумов, и директорите на Музеј Гевгелија, Завод и Музеј Битола и Завод и Музеј Прилеп, присуствуваа на 30 март на свеченото отворање на светската изложба First Kings of Europe во Чикаго.
Бобан Хусеновски, археолог кустос-советник во НУ Музеј – Гевгелија, првично не информираше дека изложбата е одлично примена од стручните лица и нашинците кои живеат во Чикаго, и ни испрати фотографии од отворањето
 
Инаку Музејот Филд го претставува, преку оваа изложба подемот на моќта во античка Европа преку богатства од 11 земји, прикажани заедно за прв пат. Над 700 предмети доаѓаат од цела југоисточна Европа, од неолитот до железното време (пред 8.000 до 2.500 години) и илустрира како античките земјоделски села доведоа до најраните племенски кралства во Европа.
 
Земјите претставени на изложбата ги вклучуваат Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Унгарија, Косово, Црна Гора, Северна Македонија, Романија, Србија и Словенија, со различни кредитни институции кои работат заедно за да се реализира изложбата.
 
Во Чикаго се претставени сите предмети селектирани за оваа изложба, меѓу кои има извонредни одблесоци на предисториската уметност од неколку македонски локалитети. На изложбата во Чикаго посетителите може да видат експонати неолитски жртвеник, енеолитски скиптар и железнодобен накит од локалитетите Врбјанска Чука, Шуплевец и Милци.
 
„Една од најуникатните и најпосебните работи за оваа изложба е меѓународната соработка што се случува за создавање на Првите кралеви на Европа“, вели Бил Паркинсон, куратор во Музејот Филд и на Првите кралеви на Европа. „Изложбата беше направена во партнерство со 11 земји, плус Соединетите Американски Држави и Канада и 26 различни музеи. Многу од културните предмети никогаш не биле изложени надвор од земјите од нивното потекло, а некои никогаш не биле изложени – никогаш! Првите кралеви на Европа е единствена можност да се видат овие културни предмети рамо до рамо“.
 
Артефактите на изложбата датираат од неолитот, бакарот, бронзеното и железното време. Определите вклучуваат некои од најстарите златни богатства во светот од гробиштата во Варна, златната круна на тракискиот принц, ремек-дела за правење мечеви и оклопи, оружје, накит и многу повеќе.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *