ПРЕД 34 ГОДИНИ „NINTENDO“ ЈА ПРЕТСТАВИ КОНЗОЛАТА ЗА ИГРИ „GAME BOY“

WEB Телевизија во живо

Game Boy е 8-битна рачна конзола за игри развиена и произведена од Nintendo. Toa е мала, пренослива самостојна конзола за видео игри со вграден дисплеј, контроли за игри и звучници. Рачните конзоли за игри се помали од конзолите за домашни видео игри и располагаат со конзола, дисплеј, звучници и контроли во една единица, што им овозможува на луѓето да ги носат и играат во секое време, на кое било место.

Во 1976 година, Mattel ја воведе првата рачна електронска игра Auto Race . Подоцна, неколку компании – вклучувајќи ги Колеко и Милтон Бредли – направија свои, лесни десктоп или рачни уреди за електронска игра за една игра. Првата комерцијално успешна рачна конзола беше Мерлин од 1978 година , која се продаде во повеќе од 5 милиони примероци. Првата рачна интернет-конзола и првата со екран на допир беше Game.com објавена од Tiger Electronics во 1997 година.

Нинтендо е заслужен за популаризација на рачната конзола Game Boy во 1989 година и продолжува да доминира на пазарот.Првиот Game boy , најпрво беше објавен во Јапонија во април 1989 година, потоа во Северна Америка, три месеци подоцна, и на крај во Европа, повеќе од една година подоцна.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *