НА 150 ГОДИШНИНАТА ОД ПРИСТИГНУВАЊЕТО НА ПРВИОТ ВОЗ ОД СОЛУН ВО ВЕЛЕС, МАШИНИСТИТЕ ШТРАЈКУВААТ

WEB Телевизија во живо

На 9 април 1873 од Солун во Велес пристигна првиот воз. Работничкиот совет на Македонските железници на 8 април 1994 година усвои одлука со која 9 Април го прогласи за Ден на македонските железничари.
 
Првото железничко поврзување во просторот на Македонија се случил во 1873 година кога е воспоставена железничка врска меѓу Солун и Велес со Ориенталната железница (CO – Chemins de fer Orientaux) по фази: Солун – Миравци во 06.06.1872 година и Mиравци – Криволак во 09.01.1873 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *