АКО СТЕ ЗАБОРАВИЛЕ НА КОВИДОТ.. ОМИКРОН ИМА ИМА НОВА ВАРИЈАНТА, ARCTURUS

WEB Телевизија во живо

ОМИКРОН ИМА ИМА НОВА ВАРИЈАНТА, ARCTURUS, СЕ ПРЕПОЗНАВА ПО КОЊУКТИВИТИСОТ А СТРУЧЊАЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА НЕМА МЕСТО ЗА ЗАГРИЖЕНОСТ
 
Новата варијанта на коронавирус предизвика пораст на случаи на СОВИД-19 во Индија, а лекарите го означија коњуктивитисот или розовото око како можен симптом поврзан со него.
XBB.1.16, исто така познат како Arcturus, е подваријанта на Omicron што се чини дека е повеќе пренослива и поттикна неодамнешниот пораст на случаи на СОВИД-19 во Индија. Додека варијантата циркулира на ниски нивоа во САД, здравствените власти внимателно ја следат.
 
Експертите велат дека иако се чини дека може да се шири побрзо и да доведе до повеќе случаи, се чини дека не предизвикува потешка болест.
„Се сомневам дека тоа ќе доведе до премногу нови хоспитализации или смртни случаи“, изјави д-р Моника Ганди, специјалист за заразни болести и професор по медицина на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, за Yahoo News. „Бев само во Индија. … Имаше зголемување на случаите, но не и зголемување на хоспитализациите“, додаде таа.
 
XBB.1.16 може да предизвика нов симптом на СОВИД-19 кој не е забележан кај претходните соеви на коронавирус. Некои лекари велат дека новата варијанта се чини дека предизвикува конјунктивитис, често наречен розово око, кај децата и адолесцентите.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *