1 АПРИЛ-ДЕН НА МЛАДИНСКИТЕ РАБОТНИ АКЦИИ ВО НЕКОГАШНАТА ЈУГОСЛОВЕНСКА ФЕДЕРАЦИЈА

WEB Телевизија во живо

Младинските работни акции беа создадени за време на НОБ, а беа особено популарни по завршувањето на Втората светска војна и имаа за цел да ја обноват и изградат економијата, инфраструктурата, научните, спортските, културните и забавните објекти во Југославија. Во првите повоени федерални трудови акции, милиони млади луѓе изградија автопати, железници, фабрики, дури и цели градови. 
 
Најголемите федерални трудови акции се одржале во периодот од 1946 до 1952 година.
1 Април беше прославуван како ден на младински трудови акции во СФРЈ, денот кога во 1946 година започнаа подготовките за организирање на изградбата на пругата Брчко-Бановиќи.
 
Првата младинска работна акција (ОРА) во повоена комунистичка Југославија ја започна изградбата на пругата Брчко-Бановиќи. Железничката пруга Брчко – Бановиќи е првата пруга во северна Босна со должина од 92 километри. Во акциите учествуваа околу 62.000 млади луѓе од Југославија. За време на изградбата, ископани се 1.361.680 km² земја и 134.460 km² камен, изградени се два тунела со должина од 667 метри и 22 моста со вкупна должина од 445 метри. 
 
Работите беа завршени во рекордно време, а првиот воз помина низ оваа пруга на 7 ноември 1946 година. Подготовките започнаа на 1 април, а тој датум подоцна беше прославен како ден на младински работни акции. Веќе на 12 април, првите инженери излегоа на терен. За 18 дена ја одбележаа трасата на идната пруга на нејзините главни делови за да ги вработат првите работни бригади.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *