ВЕЧЕРВА ПОЧНУВА ЛЕТНОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО. КОИ СЕ ПОЗИТИВНИТЕ А КОИ НЕГАТИВНИТЕ СТРАНИ

WEB Телевизија во живо

Летното сметање на времето оваа година започнува на 26 март, па во 02:00, ќе ги поместиме стрелките на часовникот на 14 часот ги поместуваме стрелките на 03:00 часот.
 
Иако Европската Унија пред неколку години најави дека ќе го укине летното и зимското сметање на времето и ќе донесе унифицирано, тоа (се уште) не се случило. Македонците и оваа година ќе ги поместуваат стрелките на часовникот.
 
Зимското сметање на времето е всушност „вистинското“ или стандардно време, додека времето со изместен часовник е однапред дизајнирано за подобро искористување на сончевата енергија и дневната светлина во лето. 
 
Покрај заштедата на енергија, поборниците на оваа практика тврдат дека поради подобрата попладневна видливост и подолгата дневна светлина, се намалува и бројот на сообраќајни несреќи и кривични дела.
 
Зошто поместувањето на часовникот е контроверзно? Нашиот организам на многу начини е под влијание на количината на сончева светлина што ја добиваме и количината на сон. Доколку се променат овие две работи, се менуваат и процесите во нашето тело, главно не на подобро.
 
Забележано е дека луѓето се подепресивни, дека имаат повеќе здравствени проблеми, а интересен е фактот дека поради недостаток на сон, на првиот ден по движењето на рацете во лето се зголемува бројот на повреди на работа…
 
Научниците предупредуваат и дека летното сметање на времето не е природно за нашето тело, но и дека придобивките кои често се споменуваат не се толку големи.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *