ПЕТ ГОДИНИ ОД СМРТТА НА СИМЕОН ИВАНОВ-КАНГО, МАКЕДОНСКИОТ ЏИМИ ХЕНДРИКС

WEB Телевизија во живо

На денешен ден во 2018 година, по тешко боледување на 67-годишна возраст во Кочани почина рокерот и гитарист Симеон Иванов – Канго. 

Повеќе од 50 години се занимаваше со музика и уметност како поет-сликар, а беше основач и на културното движење Мактеон, кое ја промовираше македонската нација, култура и јазик.
 
Во својата музичка и поетска кариера Канго издаде седум музички албуми и четири стихозбирки. Беше препознатлив по својот немирен творечки дух и необичен стил, поради што го нарекуваа македонски Џими Хендрикс.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *