НАЈУБАВОТО КУЧЕ НА СВЕТОТ Е ОРКА ОД РИЈЕКА, ХРВАТСКА

Хрватска го има најубавото куче на светот! Станува збор за кучето Kan Trace Very Cheeky Chic, познато како Орка од Риека. Таа однесе голема победа врз конкуренцијата на престижниот натпревар за шоу кучиња Crufts, кое се одржа од 9-ти до 12-ти март 2023 година во Бирмингем, и стана првото куче од Хрватска кое победило на англискиот Крафтс.
Crufts е најголемиот настан за кучиња во светот, привлекувајќи над 20.000 натпреварувачи заедно со стотици илјади посетители секоја година. Организиран е од The Kennel Club, и го слави секој аспект од улогата што кучињата ја играат во нашите животи.
 
Орка е раса лагото-ромањоло, попозната како романско водено куче. Друштвени се, активни, полни со љубов, која навистина им е потребна за нормално да функционираат, а во исто време се активни, разиграни и лесни за тренирање.
Зад успехот на најубавото куче на светот стои сопственичката Сабина Здуниќ Шинковиќ, одгледувач кој ги одгледува расите Лаготто и фармерите на тартуфи. Сабина има 20-годишно искуство во овој бизнис, а посочува дека подготовките за ваков натпревар треба да започнат уште од раѓањето.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *